Časopis Aromaterapie Jaro 2006
Rozhovor s dulou MUDr. Vladimírou Obdržálkovou
„Mít u porodu dulu“ je Spojených Státech téměř módní záležitostí. Nejznámější studie (M. Klaus a J. Kennell, 1993) uvádí, že díky dulám se snižuje počet císařských řezů o 50 %, délka první porodní doby o 25 %, použití oxytocinu o 40 %, užívání léků proti bolestem o 30 %, použití kleští o 40 % a epidurálních anestezií o 60 %.
Paní doktorko, kdo je vlastně dula a jakou úlohu zastává u porodu?
Dula je speciálně vyškolená žena, která poskytuje zejména psychickou a emocionální podporu těhotné a rodící ženě a celé její rodině. Citlivým způsobem doprovází ženu i jejího partnera v průběhu porodu. Pomáhá empatickým přístupem, vlídným slovem a něžným dotekem.
U nastávající maminky podporuje důvěru v její vlastní síly a ve schopnost přirozeně porodit. Přestože nečiní lékařská rozhodnutí a nezasahuje do kompetencí zdravotníků, je obeznámena s běžnými lékařskými procedurami, vysvětluje je rodičům a pomáhá jim zorientovat se v dané situaci. Zná povahu maminky, její potřeby a přání, proto pokud je třeba, pomáhá vytvořit „komunikační most“ mezi ní a zdravotnickým personálem. Při porodu se snaží vytvořit prostředí,
ve kterém se rodící žena cítí bezpečně, může se uvolnit a plně soustředit na svůj porod.
…ale působnost duly se asi nevztahuje jen na samotný porod?
Pokud o to těhotná žena stojí, může být dula její průvodkyní nejen při porodu, ale i po dobu celého těhotenství a v šestinedělí. Nastávající maminky často potřebují někoho s kým by „jen“ sdílely své pocity, radosti a strasti. Dula tak doplňuje práci lékařů a porodních asistentek v oblasti individuálního přístupu a komunikace. Kromě psychické podpory může poskytovat i rady týkající se životosprávy v těhotenství, podílet se na přípravě porodního plánu a nastávající mamince pomáhat naplnit individuální představu porodu. Později ji může být také oporou a rádkyní při kojení a péči
o novorozence.
Jak dlouho jste dulou a co bylo prvním impulsem k tomuto rozhodnutí?
Dulou jsem téměř tři roky. Ale už před tím, než jsem dala své práci „dulí“ oficiální podobu, jsem se snažila, hlavně radou, pomáhat kamarádkám, známým i neznámým maminkám, které se na mně obrátily. Díky svým vlastním porodům – od klasicky lékařského, přes přirozený porod do vody až k přirozenému porodu doma – jsem nasbírala spoustu zkušeností. Řekla jsem si, že by mohly být užitečné i ostatním ženám. A to byl hlavní důvod, proč jsem se rozhodla přihlásit do kurzu pro duly.
Nakolik jsou duly vyhledávané ve světě a nakolik u nás v České republice?
V Česku dula u porodu zatím není takovou samozřejmostí jako v některých zemích na západ od nás. Nicméně dulí hnutí se pod vedením České asociace dul velice významně
a dynamicky rozvíjí. S rostoucí informovaností a uvědoměním maminek se poptávka po těchto službách neustále zvyšuje. Na přítomnost dul v porodnicích si postupně zvyká i zdravotnický personál. Patrné je to zejména ve větších městech. Ale s rostoucím počtem dul v jednotlivých regionech tento trend postupně proniká i do menších měst.
Kde získá dula svou kvalifikaci?
Jak už jsem uvedla, v čele celého dulího hnutí u nás je Česká asociace dul v Praze.
Ta také organizuje kurzy pro začínající duly, zajišťuje následné vzdělávání už praktikujících dul
a stará se o osvětu a medializaci práce dul. V čele asociace je několik vynikajících, pracovitých, zkušených a osvícených žen, které rozvoji tohoto hnutí věnují hodně energie a času.
Jak si nastávající maminka může tyto služby domluvit a s jakou finanční částkou by asi měla počítat?
Nejjednodušší je navštívit internetové stránky České asociace dul na adrese www.duly.cz. Zde najdete seznam dul a kompletní informace o aktivitách asociace. Finanční podmínky jsou
u každé duly individuální. Alespoň orientačně mohu uvést, že přípravná setkání se pohybují v řádu set Kč za schůzku, doprovod k porodu v řádu tisíc Kč, maximálně však 5000 Kč.
Využívají duly také aromaterapii?
Samozřejmě, pokud je dula v této oblasti odborně vzdělaná, využívá ku prospěchu maminek i miminek různé přírodní metody, tedy i aromaterapii. Já sama v potřebných situacích využívám zejména aromaterapii a homeopatii. Kromě přípravků jiných firem maminkám ráda doporučuji právě preparáty Original ATOK a 365. Nejčastěji jsou to éterické oleje do aromalampy, ať už na podporu psychiky v těhotenství nebo při drobných zdravotních potížích. Mezi nejoblíbenější patří například éterické oleje levandule, citronu, růže nebo meduňky. Mnoho žen používá aromaprodukty také k automasážím během těhotenství. Nejčastěji pak k jemným masážím břicha, kde se osvědčují například masážní oleje s přídavkem levandule, citronu nebo mandarinky. Důležité jsou také pravidelné masáže hráze před porodem. Z preparátů Original ATOK se pro tyto potřeby dobře osvědčuje speciální balzám Intisan.
Čtenáři si vás možná pamatují z článku „Aromaterapie nás vrací k přirozenosti“, který vyšel před rokem. Tehdy jsme uváděli, že jste matka čtyř synů. Nedávno se ale vaše rodina rozrostla o pátého syna… Vypadá to, že rodit děti (syny) je pro vás zkrátka radost!
Určitě jsou ženy, které od přírody tento dar dostaly, ale u mně to tak úplně nebylo. První porod jsem coby klasicky vzdělaná lékařka prožila jako konvenční lékařskou záležitost se spoustou bolesti, utrpení, bezohledného zacházení a konečného pocitu ponížení. Proto jsem ve druhém těhotenství začala cvičit gravidjógu, začala se zajímat o homeopatii a jiné přírodní metody, které by mi mohly u druhého porodu pomoci. A vlastně to byl začátek mé duchovní cesty. Každé z mých dalších dětí mě pak na této cestě nesmírně obohatilo.
Blíží se Velikonoce. V rodině s tolika dětmi jako je ta vaše musejí být asi obzvláště veselé?
Naše rodina prožívá Velikonoce především jako křesťanský svátek v celé jeho duchovní hloubce, ale zároveň také jako velikou oslavu příchodu jara, protože žijeme v okrajové části města v těsném spojení s přírodou a v naší obci jsou stále živé lidové tradice. Jak už víte, je v naší rodině převaha mužů, proto chystám na pondělí velikonoční vajíčka batikovaná v cibulových slupkách a pestré mašle na tatary, které si chlapi každý rok vlastnoručně pletou. A po Velikonocích hledám recepty na pokrmy z vajec, kterých se vždycky sejde požehnaně. Velikonoce jsou pro nás svátkem znovuzrození v jeho mnohých podobách.
Děkuji za rozhovor a přeji aby i vaše letošní Velikonoce byly plné pohody a dětského smíchu.
Jana Chrástecká