Příspěvek na Konferenci porodních asistentek Zlín 2007
Dobrý den vážené dámy a vážení pánové,
jmenuji se Vladimíra Obdržálková a tři roky pracuji jako dula. K této práci mě přivedly vlastně moje děti. Mých pět synů mi totiž přineslo nesmírné bohatství v podobě životních zkušeností a prožitků, od traumatického klasického lékařsky vedeného porodu až po přirozený porod doma. Tyto zkušenosti jsem se rozhodla, zaštítěna odbornými znalostmi, využít při pomoci ženám na jejich životní cestě za ženstvím a mateřstvím. A na tuto cestu bezpochyby těhotenství, porod a péče o dítě patří.
V první části svého asi 15 min. příspěvku vás seznámím s prací duly ve vztahu k těhotným ženám a ve druhé části pohovořím o dalším možném poli dulího působení a to spolupráci s porodními asistentkami na humanizaci prostředí na porodním sále.
Práce s těhotnými ženami
Jak už řekla Barbora Tomanová, dula poskytuje zejména psychickou, emocionální i fyzickou podporu těhotné ženě a její rodině během těhotenství, porodu a šestinedělí. Konkrétní důvody , proč ženy využily mých služeb, byly převážně tyto:
– si přály prožít přirozený porod v jeho celistvosti a hluboké intuitivní podstatě
– jejichž představa o vlastním porodu a péči o dítě po porodu vybočovala z rámce rutinních postupů prováděných v porodnicích a na odd.šestinedělí
– chtěly prožít porod jinde než v porodnici, tzn. chtěly porodit doma
– hledaly individuální , intimnější přístup v přípravě na porod, popř. chtěly rozšířit či upřesnit informace získané v předporodním kurzu
– po negativních zkušenostech z předchozího porodu se chtěly na další porod lépe a důkladněji připravit a chtěly najít způsob efektivní komunikace se zdravotnickým personálem
– potřebovaly sebereflexi negativního zážitku z porodu
Převažující způsob vyhledání kontaktu byly internetové stránky ČAD a dále také osobní doporučení ženy, která už služeb duly využila.
Konkrétní podoba spolupráce vyplyne z požadavků a představ klientky. Na první seznamovací schůzce, která většinou proběhne v prostředí, které si žena sama zvolí, dojde ke sjednocení představ a požadavků klientky s možnostmi a službami, které mohu jako dula v aktuální situaci nabídnout. Moje podpora a pomoc těhotné ženě by měla být podle její zakázky maximální a pokud nejsem schopna její požadavky zajistit, hledáme jiné uspokojivé řešení, které klientce bude vyhovovat.
Tady nebo následně po schůzce se žena rozhodne, zda budeme dále spolupracovat nebo využije jiných možností řešení své situace.
Pro ženy, které hledají individuální přístup v přípravě na porod mám vypracovaný rámcový program, který je sestaven do tří setkání během těhotenství. Tento program jsem nazvala
INDIVIDUÁLNÍ PŘÍPRAVA MAMINEK A TATÍNKŮ KE ZDRAVÉMU TĚHOTENSTVÍ, PŘIROZENÉMU PORODU A ZODPOVĚDNÉMU RODIČOVSTVÍ
1.schůzka – co můžeme udělat pro zdravé a spokojené v těhotenství – na přelomu 1. a 2. trimestru
– co maminka očekává, jaké jsou její představy, co může dula nabídnout (jestli nastaly nějaké změny od první schůzky)
– co to je přirozený porod a jeho pozitiva pro maminku a miminko
– přirozená péče v těhotenství , přírodní metody v péči o zdraví v těhotenství
– sebepéče v průběhu těhotenství- pohyb, dýchání, relaxace, hudba, hygiena, stravování
– doporučená literatura (pokud o ni klientka stojí)
2. schůzka – co můžeme dělat pro klidný porod, klidnou maminku a spokojené miminko,
které se pokud možno účastní i tatínci- kolem 30. týdne těhotenství
– průběh porodu – známky blížícího se začátku porodu, známky začínajícího porodu, fáze porodu
– výběr místa porodu podle představ maminky, výběr porodnice , doporučení osobní návštěvy porodnice ještě před porodem, anamnestický dotazník
– porodní plán pro porodní sál i oddělení šestinedělí
– úlevové techniky pro snadnější zvládnutí porodu
– úloha tatínka u porodu
– úloha duly u porodu
– přirozená příprava na porod- masáž hráze, bylinné čaje
3. schůzka – miminko je na světě, jak na to, abychom byli v pohodě – kolem 35.týdne
těhotenství
– časná poporodní péče, význam neodlučitelnosti matky a dítěte po porodu
– kojení – význam, přírodní prostředky pomáhající při laktaci, polohy kojení
– péče o novorozence- ekologické postupy v péči o dítě, nošení, šátkování, koupání, masáže, pomoc rodiny a tatínka
Počet schůzek přípravy na porod není definitivní, jejich počet si stanoví klientka sama. Může jich být méně, ale i více podle její potřeby. Jako velmi užitečnou považuji teoretickou přípravu na kojení a péči o miminko ještě před porodem, protože potom nejsou maminky vlastní praxí po porodu tak zaskočeny a dezorientovány. Mnohdy je ale tato fáze přípravy těhotnými ženami podceňována., protože za prioritu v tomto období považují porod. Po celou dobu setkávání s klientkou se kromě této odborné přípravy snažím ženu podpořit v nalezení důvěry ve své vlastní schopnosti porodit dítě, ale také v přijetí vlastní zodpovědnosti za porod svého dítěte. Snažím se probudit v ženách schopnost naslouchat svému tělu a jeho potřebám a potřebám svého dítěte, vytvořit a prožít pocit sounáležitosti a jednoty s dítětem, které nosí, což považuji za důležitou součást přípravy na porod a mateřství.
Pokud se žena rozhodne pro doprovod k porodu, je nanejvýš vhodné, aby alespoň jedna schůzka proběhla v jejím domácím prostředí. Hlavně také z praktických důvodů, abych jako doprovod znala cestu a abych se obeznámila např. s prostorovým uspořádáním bytu, kde budeme s nejvyšší pravděpodobností trávit část porodu.
Přítomnost tatínků v předporodní přípravě je samozřejmě velmi užitečná a tatínky v účasti na ní podporuji.´Pprotože pokud otcové pochopí svoji úlohu v celém porodním procesu, najdou svoje místo a vyjasní si, co je od nich očekáváno, najdou správnou míru angažovanosti a projdou porodním procesem s pocitem užitečnosti a sounáležitosti, jak s rodící ženou, tak s ostatními doprovázejícími osobami.
Ať už klientku k porodu doprovázím či nikoliv, nabízím ženám tzv. pohotovost na telefonu. Tuto služby přijímají ženy velice vděčně. Jedná se o možnost telefonické konzultace možného začátku porodu a případného načasování odjezdu do porodnice. Tady se snažím zhodnotit zevní projevy možného počátku porodu, ale hlavně se snažím klientku podpořit ve vnímání svých vlastních pocitů a napojení na vlastní intuici, které vedou k vlastnímu rozhodnutí o dalším konání. Tato služba přináší klientkám pocit uklidnění, obzvláště v případě, pokud ještě nerodily.
Postup při doprovodu k porodu plánujeme podle přání klientky a technických možností, např. podle místa bydliště a zamýšleného místa porodu. Většinou se s maminkami setkávám v jejich domácím prostředí, kde trávíme určitou část první doby porodní. Odjezd do porodnice načasujeme jednak podle známek pokračujícího porodu a také podle pocitů a přání rodící ženy.
Po příjezdu do porodnice se snažíme zejména o vytvoření klidného prostředí, kde se rodící žena cítí bezpečně a není zbytečně vyrušována z koncentrace na samotný porodní proces. Někdy je ale obtížné tyto podmínky zajistit, zejména kvůli zaběhaným rutinním postupům personálu na porodním sále a neochotě individuálně změnit způsob práce a způsob přístupu k rodící žene podle jejích potřeb.
Mezi rušivé faktory, které nejčastěji klientky uvádějí , ať už doprovod duly u porodu měli či nikoliv jsou hlavně:
– anonymita doprovázejícího personálu – absence osobního představení se, někde
– dokonce i viditelných vizitek
– narušování porodního procesu zásahy, které v daném okamžiku nebyly pro plynulý průběh porodu podstatné
– nerespektování soukromí a intimity porodního děje a jeho osobního významu pro rodící se rodiče
– provedení zákroku bez informovaného souhlasu rodící ženy
– nedostatečné vysvětlení prováděných vyšetření
– názorová nejednotnost zdravotnického personálu a její vliv na vzrůstající napětí a zmatek u rodící ženy
– nejistota, na koho v porodnici narazí
V průběhu porodu se snažím rodiče podpořit v realizaci jejich představ a přání podle porodního plánu, pokud to situace a vývoj porodu dovolují nebo nalézt jiné řešení, které se jeví jako ještě vhodnější v dané situaci – týká se např. aktivit v první době porodní nebo výběru porodní polohy. Je velice vhodné, aby se těhotná žena s různými způsoby úlevových technik seznámila už v těhotenství a už tady s nimi začala pracovat.
Mezi praktiky, které s maminkami úspěšně používáme patří zejména různé způsoby vizualizace, kdy žena mentálně pracuje s různými představami a pomáhá tak usměrnit proud energie žádoucím směrem a mentálně nebrání postupu porodu.
Další účinnou technikou je vokalizace, které s maminkami říkáme porodní zpívání. Vyzpívávání hlásky A v hlubokém tónu při výdechu při prodýchávání kontrakcí velice účinně uvolňuje oblast pánve a dolního děložního segmentu, pomáhá celkovému uvolnění rodící ženy a jejímu napojení na vlastní intuici.
Dalším faktorem, který pomáhá ženě úspěšně zvládnout porod je vědomí mentálního spojení s přicházejícím dítětem a spojení jejich sil ve společném úsilí.
Dále také využíváme masáže ke zvládání a usměrnění děložních kontrakcí. Na počátku porodu většinou jemnější, s postupujícím porodem pevnější a tlakovější.
Po porodu setrvávám s rodinou na porodním sále v jejich blízkosti a podle potřeby rodičů se ještě případně přesouváme na odd. šestinedělí , kde mohu být k dispozici např. při pomoci s kojením. Je to jakési přirozené pokračování porodního procesu a pro matku je jednodušší v této situaci přijímat informace od známé osoby.
Na oddělení šestinedělí, pokud si to klientka přeje, se většinou setkáme ještě jednou, a projdeme znovu celý porod. Tato sebereflexe porodu je pro ženy velice cenná a užitečná, ať už porod proběhl podle představ ženy nebo nikoliv. Potřebují o svých pocitech ať pozitivních či negativních s někým hovořit, vnitřně je zpracovat, utřídit si je, znovu zhodnotit situace, kterými v průběhu porodu prošly, doplnit celkovou mozaiku toho, co se v průběhu jejich porodu událo. Podle výpovědí maminek, které nespolupracovaly s dulou nebo neměly jinou možnost způsobu zpracování porodu a tuto potřebu pociťovaly, jim velmi chyběla psychická podpora a duševní péče na oddělení šestinedělí. Svoje nezpracované pocity si musely sebou odnést do domácího prostředí a samy následně hledat cestu řešení. V této době však v nich narůstala mentální tenze, pocity nespokojenosti sami se sebou, pochybnosti o svých schopnostech. Tyto faktory významně ovlivňují jak celkový psychický stav matky, úspěšnost kojení i schopnost postarat se o dítě podle jeho potřeb.
V období šestinedělí následuje většinou podle přání klientky ještě jedna návštěva, kde prakticky zopakujeme a ukážeme techniku kojení, správné manipulace s dítětem zjm. při nošení a odříhávání, hledáme způsoby, jak dítěti pomoci při kojeneckém nadýmání, společně s matkou hledáme cestu k pochopení a uspokojení potřeb dítěte. V našich sociokulturních podmínkách podporuji rodiče v rozhodnutí, aby na období šestinedělí uvalili návštěvní embargo pro širokou rodinu a velký okruh přátel. V tomto období potřebuje nová rodina spoustu klidu a času pro sebe, aby se mohly utvořit hluboké vazby mezi členy rodiny a vytvořil se nový rodinný režim právě zrozené rodiny. A v tomto případě je jedno, jestli do rodiny přišlo první dítě, nebo páté. Vždy dochází k přeskupení rodinných pozic a míst jednotlivých členů. Také podporuji rodiče v tom, aby se nebály požádat o pomoc ať duševní či praktickou buď mě jako dulu, nebo kohokoliv jiného, koho si zvolí. A to hlavně proto, aby jejich čas a energie byla věnována hlavně nově rodícím se vztahům a osobním potřebám. Obtížné situace někdy nastávají s babičkami, které samy většinou nemohly zažít situaci přirozeného porodu a přirozené péče o dítě. A pohled na tyto záležitosti se v době jejich produktivního věku diametrálně lišil od nynějších přirozených přístupů. Velmi mě zaujal nápad, který uvedla Elizabeth Geisel ve své knize Slzy po porodu, uspořádat přípravné kurzy pro současné a nastávající babičky dnešní doby, aby mohly být užitečné pomocí, radou a podporou nově zrozené matce a celé rodině. Neboť zdárný a radostný průběh šestinedělí závisí hlavně na podpoře, pomoci, naslouchání a zúčastněnosti blízkých osob.
Kromě těchto služeb se v našich kulturních podmínkách stává dula hlavně společnicí těhotné ženy v tomto velmi významném období jejího života. Je to hlavně žena, která je ji nablízku, která si pro ni udělá čas, je ochotna ji vyslechnout, podpořit, uklidnit, rozptýlit její obavy, strachy a úzkosti. Jejich vztah je spojením ženské energie, která může pomoci ženě splnit její nesmírně důležitý a významný úkol – donosit a porodit dítě, zdárně se o něj postarat nejen fyzicky, ale i psychicky a emocionálně. Může pomoci ženě dozrát v ženu- matku, objevit svoje ženství a mateřství a pochopit jeho nesmírný význam a důležitost pro lidskou společnost.
Spolupráce s porodními asistentkami
Ve druhé časti svého příspěvku bych se ráda zmínila o možnosti využití poznatků z naší terénní práce ve prospěch zkvalitnění prostředí na porodních sálech a oddělení šestinedělí v duchu přirozených porodů a přirozené péče o dítě.
Před několika lety se podařilo navázat spolupráci s porodními asistentkami na porodním sále v Uherském Hradišti. Na počátku této spolupráce stála instalace porodní vany na porodním sále a počátek porodů do vody v této porodnici.
V současném systému předporodní a porodní péče chybí kontinuita a návaznost pomáhajících osob, protože o ženu v těhotenství se starají jiní lidé, jiní ji doprovází v průběhu porodu a jiní zase v období těsně po porodu. Dula se tady stává ženě blízkou osobou, která s ní prochází všemi těmito etapami, vytváří se mezi nimi vztah, dula zná přání, postoje, strach a úzkosti ženy, zná její socioekonimické a kulturní zázemí. Proto může být pro zdravotnický personál velmi užitečná v nacházení přístupu k ženě přicházející do zdravotnického zařízení. Ovšem za předpokladu, že o její možný přínos někdo z personálu projeví zájem.
Podle mých zkušeností většinou chybí zpětná vazba ve vztahu ke zdravotní péči a zdravotníci se nikdy nedoví, s jakými pocity žena prošla porodem, jak se cítí na oddělení šestinedělí a s jakými pocity z nemocnice odešla. A tady, pokud je zájem ze strany zdravotníků, může poskytnout dula užitečné informace zpětné vazby, které získá od svých klientek.
Se skupinou porodních asistentek se pokoušíme právě tyto poznatky převádět do praxe, aby se podařilo na porodních sálech vytvořit prostředí příznivé pro přirozené porody a přirozenou péči o dítě, aby se zdravotníci a ženy přicházející rodit do nemocnice stávali partnery a ne nadřízenými a podřízenými. Tyto postupy by měly napomoci vytvoření vztahu mezi rodící ženou a personálem, měly by napomoci plynulosti porodního procesu a prohloubení pocitu důvěry.
Na počátku tohoto vztahu by mělo proběhnout osobní seznámení se a představení se pečující osoby na porodním sále. Anonymita personálu může navodit pocit nejistoty a je ženami negativně vnímána. Aby se mohl vytvořit pocit důvěry a jednotnosti, vítají ženy, pokud o ně v průběhu porodu pečuje jedna porodní asistentka. Aby nebyl narušována plynulost porodu a žena neustále vytrhována ze svého soustředění, vypracovaly jsme s porodními asistentkami dotazník vstupní anamnézy, který klientka obdrží v rámci předporodní přípravy, vyplní jej v klidu ještě před porodem spolu s některou doprovázející osobou a ten vyplněný odevzdá při příjmu na porodní sál. Případné nejasnosti a dotazy vybaví v rámci administrativy doprovázející osoba a rodící žena se může soustředit na svůj hlavní úkol, tedy na porod.
Dále také rekapitulujeme některé doprovázené porody a poznatky z nich získané se snažíme využít pro zkvalitnění péče o rodící ženu a dítě. Věřím, že tato spolupráce se bude i nadále rozvíjet ku prospěchu rodících žen a jejich hlubokých zážitků z porodu, ale i ku prospěchu porodních asistentek a jejich uspokojení z náročné práce.
Na závěr chci poděkovat Barboře Tomanové, že svoji bakalářskou práci věnovala dulám a přispěla tak ke zviditelnění naší práce, kterou se snažíme být užitečné a prospěšné jak nastávajícím maminkám, tak také nápomocné porodním asistentkám a lékařům v hledání individuálního a kvalifikovaného přístupu k ženám, které vyhledají jejich pomoc.